Mi is a böjt? Hivatalosan a böjt elzárkózást jelent ételtől, italtól vagy akár mindkettőtől. Ennek a drasztikus szigornak sok jótékony egészségügyi hatása lehet, azonban fontos megjegyezni, hogy szélsőségesen alkalmazva akár árthat is az egészségünknek. A böjtölésnek különböző formái léteznek, például a léböjt, teljes böjt, időszakos böjt, étkezési ablakok, vagy a hosszabb ideig tartó böjt.
A vallások által előírt böjtök mellett sokan egészségügyi előnyök miatt böjtölnek Jó, ha tudod, hogy a böjt egy fantasztikus „reboot-ot ad” a szervezetünknek. De! Nem mindenki számára megfelelő módszer, és mindig érdemes szakemberrel konzultálni különösen, ha valaki egészségügyi problémákkal küzd, vagy terhes, szoptat stb. Az egészséges böjtölés alapja a természetes alapanyagokból álló, rostdús, tápláló élelmiszerek fogyasztása.
Mik is a böjt esetleges jótékony hatásai?
- Segíthet a testsúly csökkentésében, mivel csökkentheti a napi bevitt kalóriamennyiséget és azokból az ún. visceralis zsírból indítja meg a fogyást, amely a szerveink körül található meg. Ha ehhez még rostdúsan is étkezel, biztos lesz a siker.
- A böjti időszakban az emésztőrendszer pihen, amelynek számos jótékony hatása lehet. Hatására nőhet a test érzékenysége az inzulinra, ami elősegítheti az anyagcsere javulását és a vércukorszint stabilizálódását. Ez előnyös lehet inzulinrezisztenciában vagy egyéb cukoranyagcsere zavarok esetén.
- Néhány kutatás említi már, hogy a böjtölés csökkentheti a gyulladást a szervezetben, ami hozzájárulhat különböző egészségügyi problémák megelőzéséhez és az ellenállóképesség javulásához.
- A böjtölésnek, főleg ha ezen időszak alatt rostdúsan étkezel, lehetnek pozitív hatásai a szív- és érrendszeri egészségre, beleértve a vérnyomás csökkenését és a koleszterinszint javulását.
- A böjtölés serkentheti a sejtek regenerációját és az autofágia nevű folyamatot, amely során a sejtek eltávolítják a felesleges vagy káros anyagokat.
- Mindezek a fenti folyamatok frissítik és erősítik a testünket lelkünket. 😊
De egy rohanó életet élő ember életébe hogyan illesszük be a böjtöt?
Dr G Kiss Orsolya javaslatai: „Én az időszakos böjtöt vagy intermittent fastingot javasolnám orvosként először. Ebben több lehetőség van, mindenki a napi rutinjához legjobban illeszthetőt tudja választani:
- 16/8 böjt: Ebben a módszerben a napi étkezési időszak 8 óra, míg a böjt időszaka 16 óra. Ha pl. este 7 a vacsora ideje, akkor a reggeli 11 óra után fogyasztható.
- 14/10 böjt: Ebben az esetben a napi étkezési időszak 10 óra, míg a böjt időszaka 14 óra. Azaz este 7 órai vacsora esetén a reggelit 9 óra után eheted meg.
- 12/12 böjt: Ennél a típusnál a napi étkezési időszak 12 óra, míg a böjt időszaka szintén 12 óra. Vagyis ha este 7-kor vacsorázol, akkor reggel 7 óra után eheted meg a reggelidet.
- 5:2 böjt: Ha ezt a böjttípust választod, akkor a héten öt napon keresztül normálisan étkezel, míg a másik két napon csak folyadékot fogyasztasz.
- 24 órás böjt esetén egy teljes napig tartózkodunk az étkezéstől, majd a következő napon normálisan étkezünk.
- Váltakozó napokon történő böjtöléskor a böjt és az étkezés napjai váltakoznak, azaz az egyik napon csak keveset esznek vagy böjtölnek, a következő napon pedig normálisan étkeznek a módszert választók.
- A Warrior Diet az időszakos böjt azon fajtája, amelyben a napon belüli hosszú ideig tartó böjtölés után egy nagyobb étkezést tartanak, jellemzően este.
- Elemző böjt (Fast-Mimicking Diet) egy olyan böjtmódszer, amelynek lényege a csak természetes táplálék bevitele, ami ráadásul alacsony kalóriatartalmú. Általában 4-7 napos böjtölést jelent.
- Hosszabb ideig tartó böjtök esetén a 48 órás vagy akár hosszabb időszakokon át tartó étkezés megvonásról beszélünk.
Néhány tipp a böjt elkezdéséhez:
- Érdemes hétvégén kezdeni, hogy nyugodt körülményeket, munka-, stresszmentes legyen a böjtöd vagy annak indulása.
- A böjtöt gyakran kapcsolják év elejéhez, évszakok indulásához, sőt a legjobb fogyó hold állása esetén kezdeni.
- Válassz tápláló, rostdús, lehetőleg természetes alapanyagokból álló, lehetőleg minél kevésbé feldolgozott élelmiszereket.
Ha vége a böjti időszaknak, figyelj arra, hogy fokozatosan és lassan állj vissza a normál étkezésre. Ekkor is törekedj az egészséges, rostdús táplálkozásra. A böjtöt pedig ismételd rendszeresen.